Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)


Szczecin to na swój sposób wyjątkowe miasto. Wielu z nas wybierając je za główny, docelowy punkt swojej podróży, pomija jednak jego najbardziej urokliwe miejsca. Również nie każdy organizator wycieczek zaproponuje nam zwiedzanie Podziemnych Tras Turystycznych. Warto, chociaż jeden dzień poświęcić na historię, której żaden z przewodników nam nie opowie. Przez cała drogę towarzyszyć nam będzie dreszczyk emocji, dzięki czemu zapamiętamy tą trasę na długi czas.

Przyjazd do Szczecina należy zacząć od znalezienia dobrego hotelu. Mówiąc „dobry”, nie mamy tu ma myśli drogi. W średnim przedziale cenowym znajdziemy miłe, przytulne miejsce, które sprawdzą się zarówno w przypadku młodych, starszych jak i dzieci. Osobiście preferuje krótkie wycieczki, dlatego też zarezerwowałam hotel na trzy noclegi. Jeden dzień postanowiłam całkowicie poświęcić na zwiedzanie tego, co jest niewidoczne gołym okiem.Wycieczka rozpoczęła się już na samym dworcu głównym Szczecina. Pod nim znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej. Jeszcze niedawno obiekt z 1941 roku nie był dostępny dla turystów. Dziś zjeżdżamy ponad pięć pięter w dół.

Do wyboru mamy de facto dwie trasy: II Wojna Światowa oraz Zimna Wojna. Jako, że uwielbiam tego typu miejsca, zdecydowałam się pójść i tu i tu. Klimat w miejscu zwiedzania podsyca starannie dobrana oprawa graficzna oraz niecodzienna scenografia. Trasa II Wojna Światowa pozwala nam przenieść się do roku 1944. Wśród dekoracji widoczny jest sprzęt ratowniczy, wiele manekinów, wózki dziecięce. Z głośników głos mężczyzny opowiada nam jak wyglądała sytuacja w tamtych czasach. Atmosfera jest naprawdę idealnie dobrana. W pewnym momencie zwiedzający zaczynają identyfikować się z tamtym okresem.

Trasa Zimna Wojna jest nieco inna. Tym razem zwiedzamy schron przeciwatomowy – największy tego typu obiekt w Polsce. Zarówno jedna jak i druga trasa to obowiązkowa pozycja dla wszystkich turystów. Wybierając się do Szczecina musimy koniecznie zwiedzić kilka rzeczy i bez względu na nasze plany winniśmy pozostać w hotelu na przynajmniej trzy dni. Chociaż nie przepadam za długimi wycieczkami, niektóre trasy są tak ciekawe, że zostają w naszej pamięci przez długi czas. Tak samo jest w przypadku Podziemnej Trasy Turystycznej Szczecina. Aż ma się ochotę zostać tu na dłużej. Historia, która poznajemy, jest nam najbliższa, dlatego też z takim zainteresowaniem przysłuchujemy się  lektorowi.

Polecamy dodatkowo ARTYKUŁ.