Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)


Szczecin, czyli perła w koronie Pomorza Zachodniego, nie tylko leży w niedalekiej odległości od morza, ale także oblewają go z każdej strony wody Odry, innych pomniejszych rzek oraz jezior, których w całym regionie na pewno nie brakuje. W upalne dni nie ma więc nic lepszego, jak tylko wpaść do Szczecina i przy okazji zobaczyć, jak żyje miasto i czym może się pochwalić.

Od samego początku poprzeczkę zawieszamy wysoko, bo od monumentalnych Wałów Chrobrego, zwanymi kiedyś Tarasami Hakena. Są to tarasy widokowe o szerokości ponad 500 metrów, ulokowanych na brzegu Odry, z których roztacza się widok na miasto i port. Obiekt to ogromny kompleks z wieżyczkami, rzeźbami i fontanną, która znajduje się u stóp głównego budynku. Same Wały, jak i okalający je teren robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Obok mieści się również Magistrat, Akademia Morska, dzięki czemu trasa spacerowa wśród drzew i szumu wody, wydłuża się o kolejne kilkaset metrów. W głównym gmachu Wałów Chrobrego znajduje się obecnie Muzeum Narodowe oraz Teatr Współczesny w Szczecinie.

Nieco dalej, spacerem możemy udać się do majestatycznego Zamku Książąt Pomorskich, który dzięki swojemu położeniu na wzgórzu, widoczny jest niemal z każdej strony wjeżdżając do miasta. Zbudowany jest z aż pięciu skrzydeł, głównego i mniejszego dziedzińca oraz Wieży dzwonów. Zamek to obecnie największy ośrodek kulturalny w województwie. Ten zabytkowy, renesansowy monument służył niegdyś jako siedziba rodu Gryfitów, rządzącymi Księstwem Pomorskim. Możemy przejść się dziedzińcem tego przepięknego zamku lub wstąpić na zwiedzanie jednej z licznych ekspozycji muzealnych. Na piętrze budynku mieści się również Opera na Zamku, kino, a więc nie bez powodu to miejsce uznawane jest za najbardziej cenne pod względem kultury dla regionu. Na uwagę zasługuje także zabytkowy, barokowy zegar słoneczny o bogatej wartości historycznej.

Na koniec wycieczki dla odmiany możemy rozerwać się w kinie. Jednak nie ma ono nic wspólnego ze współczesnymi multipleksami. Kino Pionier jest to założone 1909 roku najstarsze kino na…świecie. Pierwszy seans według histeryków odbył się właśnie 26 września i jest to najstarsze kino świata, działające nieprzerwanie właśnie od tego dnia, tym samym dostając się na oficjalną listę Rekordów Guinessa. Trzeba przyznać, że od tego czasu ani trochę nie straciło ze swojego danwego klimatu. Jak w żadnym miejscu tego typu, możemy obejrzeć film w iście kawiarnianej scenerii przy stoliku, popijając kawę i odpoczywając po dniu pełnym wrażeń.

Taki jednodniowy plan z pewnością będzie odpowiedni na wypełnienie wolnego czasu np. po konferencji w Szczecinie, gdzie za jednym zamachem możemy zobaczyć największe atrakcje miasta i znaleźć ukojenie w jednej z kinowych sal, racząc się dobrym filmem.

Jeśli masz zamiar się wybrać do Szczecina i szukasz interesującego, blisko centrum to polecam hotel:
hotel Szczecin