Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)


Albańczycy to ludzie bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów. Cudzoziemców traktuje się z wielka gościnnością i choć czasami trudno porozumieć się z tubylcami w języku angielskim, to ich determinacja porozumienia się z nami jest ogromna. Dokonają tego nawet przy pomocy ołówka i kartki papieru. Na pewno nie są to także ludzie nieśmiali, podczas rozmowy bardzo szybko zaczynają zadawać bardzo osobiste pytania.

Albańczycy są bardzo towarzyskimi ludźmi, lubią wieczorami przesiadywać w restauracjach i tawernach opowiadając sobie historie czy grać w karty. Jednak nie ma z nimi kobiet, zgodnie z obowiązującymi tam zasadami kobiecie nie przystoi wychodzić gdziekolwiek po 22:00, ponieważ uważa się to za niemoralne. Albańskie rodziny nie należą do dużych, najczęstszy model to 2×2.

Albańczycy to bardzo gościnny kraj. Tak jak i w Polsce witają się podaniem ręki. Najbardziej zaskakujące dla turystów jest ich sposób witania się z znajomymi, całują się bowiem w oba policzki zarówno mężczyźni jak i kobiety. Przed wejściem do domu zawsze należy ściągnąć buty. Bardzo ważnym aspektem jest dla ich tradycji jest wpajanie młodszym szacunku do starszych.Gestem oznaczającym potwierdzenie („tak”) jest pokręcenie głową z boku do boku, czyli nasze zaprzeczenie („nie”). Jeśli chcemy zaprzeczyć czemuś w Albanii unosimy przy tym głowę.

Dla mieszkańców Albanii bardzo ważny jest honor, który wiąże się także z pojęciem gościnności. Dom dla Albańczyka jest najważniejszy. Jest to miejsce gdzie może czuć się bezpiecznie, co widać po sposobie budowania domów, które na ogół otoczone są wysokim murem czy płotem, więc nie można wejść niepostrzeżenie. Większość Albańczyków posiada psy, które można puszczać tylko od obiadu do świtu. Gości często wita się rakiją, turecką kawą oraz mięsem. Przebywając w tym kraju może być zaszokowanym ich stosunkiem do ekologi. Mieszkańcy Albanii wyrzucają wszelkie śmieci na ulice, czasami zdarza się że nawet zwracają uwagę turystom którzy próbują schować swoje śmieci w plecakach.

W Albanii prąd jest towarem luksusowym. Prąd jest, ale w ciągu dnia jest bardzo często odcinany dlatego pełno tam szumiących generatorów prądu. Dlatego, każdy sklep czy knajpa posiada własną prądnicę .