Ocena: 5 out of 5 stars (5 / 5)


Okres urlopowy w pełni, przed nami wiele ciekawych wydarzeń i planów. W mnogości różnego rodzaju atrakcji, trudno czasem podjąć decyzję, gdzie w tym roku zaplanujemy wakacje. Czasu w końcu nie mamy znowu aż tak wiele, dlatego dla jeszcze niezdecydowanych mała podpowiedź – w tym artykule opiszemy, dlaczego warto tego lata zdecydować się na Wrocław.

Wizytówką, a zarazem miejscem skupiającym najliczniejszą grupę mieszkańców i turystów jest rynek. Dlatego też ta część Wrocławia uznawana jest za jedną z najbardziej reprezentatywnych i wartych odwiedzenia. Nie być na Rynku we Wrocławiu, to tak, jakby w ogóle tam nie być. Ten centralny punkt starej części miasta obfituje w mnóstwo barokowych, bogato zdobionych kamieniczek.

Pierwsze kroki należy skierować na Plac Solny, gdzie mieszczą się te zabytkowe zabudowania. Znajduje się tam kościół św. Elżbiety, z wieży którego możemy podziwiać panoramę całego miasta. W słoneczny i przejrzysty dzień, pole widzenia jest ogromne, więc na tego typu atrakcję najlepiej zarezerwować sobie odpowiednią porę.

Z innych przepięknych zabudowań, warto odwiedzić choćby z daleka późnogotycki Ratusz, który jest jednym z najlepiej zachowanych budynków tego typu w Polsce. Jeśli pozwoli na to czas, warto odwiedzić mieszczące się w nim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej – wówczas lepiej poznamy klimat tego miejsca, w którym niegdyś toczyło się bujne życie dawnych mieszkańców, rzemieślników i kupców.
Dalej możemy udać się na zwiedzanie Pałacu królewskiego we Wrocławiu, stanowiącego od XVIII siedzibę dynastii Hohenzollernów, a obecnie siedzibę Muzeum Miejskiego Wrocławia. Jest to również przykład sztuki barokowej, mimo bogatej historii przebudowywania. Po rozszerzeniu granic miasta, Pałac zyskał dodatkowe pomieszczenia w stylu neorenesansowym, co stanowi ciekawe połączenie architektoniczne.

Wrocław, dzięki swojemu unikatowemu położeniu nad rzeką Odrą, jest miastem położonym na wieli wyspach, co czyni go wyjątkowym miejscem. W tym miejscu warto na pewno wspomnieć o Ostrowie Tumskim – części miasta, o najbogatszej historii. W tym rejonie znajduje się gotycka katedra św. Jana Chrzciciela z XIIi w. uchodząca na najważniejszy obiekt sakralny we Wrocławiu. Najdłużej działającym muzeum w tym mieście jest natomiast znajdujące się tu Muzeum Archidiecezjalne. Warto na Ostrowie spędzić trochę czasu, bo to z pewnością jedna z bardziej urokliwych okolic.

Atrakcji we Wrocławiu na pewno wystarczy na kilka dni zwiedzania, ale na pierwszy raz warto przygotować sobie podobny plan. Wszystkie te zabytki zlokalizowane są w ścisłym centrum, więc rezerwując hotel we Wrocławiu zwróćmy uwagę, by znajdował się on w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku, a na pewno nie przeoczymy nic wartego uwagi.